Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej a ochronnej
Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej a ochronnej Pracodawca ma obowiązek wypłaty ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej, gdy nie można zapewnić tego prania na terenie zakładu pracy. Czy w ramach tego obowiązku mieści się odzież robocza i ochronna, czy tylko i wyłącznie zdefiniowana jako robocza? Problem dotyczy odzieży osób nadzorujących prace, głównie wyposażonych w kurtki całoroczne ochronne, ostrzegawcze i obuwie ochronne. »
Jak zapewnić właściwą temperaturę w magazynie podczas pracy
Jak zapewnić właściwą temperaturę w magazynie podczas pracy Utrzymanie optymalnej temperatury w magazynie poprzez właściwe ogrzewanie oraz stosowanie wentylacji pozwala poprawić wydajność pracy. Co prawda przepisy nie określają maksymalnej temperatury w pomieszczeniach i miejscach pracy, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Poznaj owe zasady pozwalające uzyskać właściwą temperaturę w magazynie i tym samym zwiększyć jakość świadczonej w nim pracy. »
Jakie są warunki zwolnienia z oskładkowania ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej
Jakie są warunki zwolnienia z oskładkowania ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej Wypłata kwot, nawet zróżnicowanych ze względu na porę wykonywania pracy, określonych w przepisach zakładowych jako ekwiwalent za pranie i konserwację odzieży roboczej, powinna być traktowana w całości jako ekwiwalent za pranie odzieży i zwolniona z opodatkowania i składek ZUS – orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu. »
Już są nowe przepisy bhp przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących
Już są nowe przepisy bhp przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących Dnia 16 lutego br. weszło w życie długo oczekiwane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących. Głównym jego celem jest zapewnienie operatorom żurawi bezpiecznych warunków pracy, które uwzględniają specyfikę wykonywanego przez nich zawodu. Rozporządzenie daje też podstawę prawną do kontroli przestrzegania przepisów dotyczących warunków pracy tych pracowników. »
Nowa dyrektywa EU w sprawie wymagań dla środków ochrony indywidualnej a krajowe przepisy
Nowa dyrektywa EU w sprawie wymagań dla środków ochrony indywidualnej a krajowe przepisy W kwietniu 2018 roku zaczęła obowiązywać nowa dyrektywa EU (dyrektywa EU 2016/425) w sprawie wymagań dla środków ochrony indywidualnej (środków ochrony osobistej, SOI). Czy w związku z tym zmieniło się coś w przepisach polskich w odniesieniu do odzieży roboczej? »
Przechowywanie akt osobowych na nowych zasadach
Przechowywanie akt osobowych na nowych zasadach Od nowego roku obowiązują już przepisy, które pozwalają archiwizować dokumentację pracowników dużo krócej niż do tej pory. Zmianie uległ też sposób przechowywania – można już je archiwizować w formie elektronicznej. Sprawdź, jakie jeszcze korzyści wynikają z tych zmian. »
Przykładowa procedura przeciwdziałania mobbingowi
Przykładowa procedura przeciwdziałania mobbingowi