Brak precyzyjnej instrukcji bhp zwiększa odpowiedzialność odszkodowawczą
Brak precyzyjnej instrukcji bhp zwiększa odpowiedzialność odszkodowawczą Instrukcja bhp powinna szczegółowo określać właściwe, bezpieczne postępowanie pracownika, aby uchronić go przed wypadkiem – wynika z orzeczenia sądu okręgowego w sprawie wypadku przy pracy podczas prac przeładunkowych. »
Czy kierownik ponosi odpowiedzialność za bhp z tytułu zajmowanego stanowiska
Czy kierownik ponosi odpowiedzialność za bhp z tytułu zajmowanego stanowiska Do objęcia danej osoby kierującej pracownikami obowiązkami w sferze bhp na podstawie art. 212 Kodeksu pracy nie jest konieczna żadna wyjątkowa forma, a obowiązki te nie muszą stanowić treści umowy o pracę, nie muszą także być włączone do zakresu czynności. Sam fakt pełnienia wobec pracowników funkcji kierowniczych czyni te osoby, jako osoby kierujące pracownikami, podmiotami obowiązków w sferze bhp. Dlatego pracownik, któremu powierzono kierowanie pracą innych, z samej istoty sprawowanej funkcji ma obowiązek stałego czuwania nad tym, aby praca podległych mu pracowników przebiegała zgodnie z przepisami lub zasadami bhp – orzekł Sąd Najwyższy. »
Dane osobowe świadka wypadku w drodze do/z pracy – zakres
Dane osobowe świadka wypadku w drodze do/z pracy – zakres Wystąpienie wypadku w drodze do pracy lub z pracy nakłada na pracodawcę obowiązek przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, w wyniku którego zdarzenie zostanie uznane za wypadek „w drodze” lub nie. Cennych informacji mogą dostarczyć świadkowie wypadku, którzy składają w tej sprawie oświadczenie. Wiąże się to jednak z przetwarzaniem ich danych osobowych, jednak w ograniczonym zakresie. »
Jaki dokument potwierdzi odbycie szkolenia wstępnego bhp przez zleceniobiorcę?
Jaki dokument potwierdzi odbycie szkolenia wstępnego bhp przez zleceniobiorcę? Pytanie: Czy potwierdzeniem przeprowadzenia szkolenia wstępnego z bhp (ogólnego i stanowiskowego) zleceniobiorcom może być karta szkolenia wstępnego, czy może należy stosować odpowiednie oświadczenie? »
Ogrzewanie w pomieszczeniach pracy
Ogrzewanie w pomieszczeniach pracy Pomieszczenia pracy i ich wyposażenie powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Przede wszystkim należy zapewnić odpowiednią temperaturę i zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami cieplnymi oraz nasłonecznieniem. Jak to zrobić? Ile wynoszą minimalne temperatury w poszczególnych rodzajach pomieszczeń pracy i czego dotyczą wymagania techniczne w zakresie ogrzewania? »
Sposoby na uatrakcyjnienie szkolenia bhp
Sposoby na uatrakcyjnienie szkolenia bhp Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, aby uatrakcyjnić przeprowadzane szkolenia. Różnorodność, energiczność i otwartość na zmiany to cechy niezwykle cenione wśród odbiorców. Dlatego też warto dążyć do urozmaicania swoich zajęć, aby słuchacze czuli, że zajęcia przygotowywane są właśnie dla nich i z myślą o nich tworzone. »
Trudy codziennej pracy służby bhp w dniu jej święta
Trudy codziennej pracy służby bhp w dniu jej święta Z okazji Dnia Pracownika Służby Bhp warto porozmawiać o trudach codziennej pracy. Zdajemy sobie sprawę, że praca w służbie bhp to wyzwanie, któremu czasami niełatwo podołać. Jak zatem wpływać na zmianę postawy wobec służby bhp? Jak poprawić warunki pracy samych pracowników tej służby? Jak wpłynąć na pracodawców, pracowników, ale i samych pracowników służby bhp, aby zmienić postrzeganie tej grupy przez otoczenie. »