Czy weekendowe szkolenie bhp zalicza się do czasu pracy
Czy weekendowe szkolenie bhp zalicza się do czasu pracy Pytanie: Czy szkolenia pracowników organizowane są w sobotę lub niedzielę? Wydaje się to niemożliwe, a jednak są firmy, w których pracownicy po przepracowaniu 5 dni (40 godzin) otrzymują polecenie udziału w szkoleniu odbywającym się w sobotę i niedzielę. Co wówczas z dobowym i tygodniowym prawem pracownika do odpoczynku? Czy w takim przypadku szkolenie to można zaliczyć do czasu pracy pracownika? »
Instrukcja bhp prace transportowe z użyciem wózków jezdniowych z napędem silnikowym i wyciągów
Instrukcja bhp prace transportowe z użyciem wózków jezdniowych z napędem silnikowym i wyciągów
Obowiązki pracodawcy w razie stwierdzenia choroby zawodowej
Obowiązki pracodawcy w razie stwierdzenia choroby zawodowej Pracownica pracowała w latach1984–2007 jako szwaczka i pakowaczka. Następnie od 2010 r. do chwili obecnej jako pakowaczka. Praca polegała na układaniu pojedynczych opakowań z bardzo lekkim produktem w kartonie, a następnie zaklejeniu go. W ubiegłym roku pracownica otrzymała orzeczenie lekarskie z WOMP o rozpoznaniu choroby zawodowej – przewlekłe choroby układu ruchu wywołane sposobem wykonywania pracy. Z czym to się wiąże dla firmy jako aktualnego pracodawcy? Czy uwzględniając poprzedni okres zatrudnienia, choroba wystąpiła wskutek pracy u obecnego pracodawcy? Co można odwołać się od decyzji WOMP? »
Ponowne zgłoszenie choroby zawodowej
Ponowne zgłoszenie choroby zawodowej Czy pracownik, który był już raz zgłoszony z podejrzeniem choroby zawodowej i otrzymał decyzję „braku podstaw uznania choroby zawodowej”, może być po raz kolejny zgłoszony do Państwowej Inspekcji Sanitarnej z podejrzeniem tej samej choroby zawodowej, np. boreliozy, po 2 latach? »
Urlop pracownika służby bhp – kto przeprowadzi szkolenie wstępne bhp
Urlop pracownika służby bhp – kto przeprowadzi szkolenie wstępne bhp Pytanie: W firmie przyjmowany jest nowy pracownik (od 1.12.). W tym terminie specjalista ds.bhp jest na urlopie wypoczynkowym. Kto powinien przeprowadzić szkolenie wstępne? Czy może zrobić to społeczny inspektor pracy? Czy szkolenie wstępne może się odbyć 5.12. po powrocie specjalisty z urlopu? »
W jaki sposób przygotować pracowników i stanowiska pracy do zimy
W jaki sposób przygotować pracowników i stanowiska pracy do zimy Zimą pojawiają się dodatkowe zagrożenia wypadkowe i chorobowe pracowników. Dlatego bardzo istotne jest, aby do warunków środowiska pracy, z którymi mamy do czynienia w zimie, dobrze przygotować siebie, pracowników i przede wszystkim pracodawcę. Trzeba pamiętać, że okres zimowy niesie za sobą dodatkowe obowiązki zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników służby bhp oraz osób wykonujących zadania tej służby, a także samych pracowników. »
Zagrożenia na stanowisku inspektora nadzoru
Zagrożenia na stanowisku inspektora nadzoru