Bezpieczeństwo i higiena pracy przy odśnieżaniu
Bezpieczeństwo i higiena pracy przy odśnieżaniu W pracy przy odśnieżaniu bardzo często zdarzają się wypadki polegające przede wszystkim na poślizgnięciach, upadkach, które zwykle kończą się złamaniami bądź zranieniami. Liczba takich wypadków każdej zimy dobitnie pokazuje, jak ważne jest dokładne i bezpieczne przygotowanie pracownika do pracy i samego miejsca pracy. »
Czy w egzemplarzu dokumentacji powypadkowej dla osoby poszkodowanej wykreślić dane świadka
Czy w egzemplarzu dokumentacji powypadkowej dla osoby poszkodowanej wykreślić dane świadka W trakcie postępowania powypadkowego sporządzany jest m.in. protokół z przesłuchania świadka wypadku. Mogą tam zostać zamieszczone jego dane w postaci adresu zamieszkania. Czy w egzemplarzu dokumentacji dla osoby poszkodowanej należy wykreślić adres świadka? »
Dane osobowe pracowników w punktach pierwszej pomocy
Dane osobowe pracowników w punktach pierwszej pomocy Czy w pomieszczeniu, gdzie znajduje się kserokopiarka, powinna znajdować się gaśnica? Odpowiedź: Każde pomieszczenie biurowe nie musi posiadać swoich gaśnic, a więc w pomieszczeniu z kserokopiarką nie jest wymagana przpisami gaśnica. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy obowiązek wynika z innych wewnętrznych dokumentów (np. Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego, Dokument zabezpieczenia przed wybuchem). »
Dwa organy nadzoru równocześnie w przedsiębiorstwie
Dwa organy nadzoru równocześnie w przedsiębiorstwie Czy dopuszczalne jest prowadzenie kontroli przez dwa organy nadzoru, w tym samym czasie, u przedsiębiorcy? Przy czym jedna kontrola jest z PIP w biurze spółki na południu Polski, a druga z PIS na północy Polski, w innym biurze firmy. W kontrolach uczestniczą dwie różne osoby (BHP i HR), więc nie wchodzimy w swoje zakresy. Kontrole dotyczą dwóch różnych oddziałów firmy w Polsce i innej tematyki. »
Koniec okresu przejściowego dla dokumentów bhp
Koniec okresu przejściowego dla dokumentów bhp W 2019 roku zmianie uległy wzory kilku dokumentów bhp, m.in. protokół powypadkowy i druki dokumentów z zakresu szkoleń bhp. Z końcem grudnia 2019 roku upłynął również koniec okresu przejściowego, kiedy to można było używać zarówno starych wzorów tych druków, jak i nowych. »
Pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczną pracę na każdej zmianie
Pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczną pracę na każdej zmianie Funkcjonowanie pracodawcy w trybie jednozmianowym nie stwarza szczególnych problemów związanych z zapewnieniem pracownikom bezpiecznych warunków pracy. Problem może pojawić się w przypadku pracodawców, gdzie proces pracy podzielony jest na zmiany. Niezależnie od przyjętej organizacji pracy pracownicy muszą mieć zapewnione właściwe warunki bezpieczeństwa, a zatem sprawnie funkcjonujący system udzielania pierwszej pomocy – zarówno w ciągu dnia, jak i podczas pracy w porze nocnej. Jak o to zadbać i jak to zorganizować? »
Pracodawca odpowie, gdy pracownik poniósł szkodę
Pracodawca odpowie, gdy pracownik poniósł szkodę Pracodawca ponosi odpowiedzialność za szkodę doznaną przez pracownika wskutek wypadku przy pracy, gdy można uznać, że do zdarzenia doszło w wyniku niedopełnienia ciążących na pracodawcy obowiązków, np. w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 21 września 1997 r., sygn. akt I PK 272/16. »
Sprawny system pierwszej pomocy dla osób pracujących po godzinach
Sprawny system pierwszej pomocy dla osób pracujących po godzinach Niezależnie od zapewnienia prawidłowej organizacji pracy nie można wykluczyć sytuacji, w ramach której wystąpi konieczność świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych. W takim przypadku pracodawca musi mieć świadomość, że praca nadliczbowa nie może odbywać się w oderwaniu od zasad bezpieczeństwa, w tym od zapewnienia osobom pracującym po godzinach sprawnie funkcjonującego systemu udzielania pierwszej pomocy. »