Co decyduje o zaszeregowaniu stanowiska pracy do grupy szkoleniowej
Co decyduje o zaszeregowaniu stanowiska pracy do grupy szkoleniowej Pytanie: Z firmie powstała wątpliwość, czy pracownik powinien być zatrudniony na stanowisku robotniczym i odbyć szkolenie okresowe. Posłużę się konkretnym przykładem: dokładna nazwa stanowiska pracy to stanowisko ds. ochrony ludności i logistyki. Pracownik z wieloletnim stażem zatrudniony w ramach korpusu służby cywilnej w stopniu starszy inspektor, czyli typowy urzędnik administracji państwowej z jednym małym wyjątkiem. Dodatkowo opiekuje się małym magazynem obrony cywilnej. Nie jest to typowy magazyn wysokiego składowania. Składowane są tam jedynie śpiwory, gumowce, namioty, łopaty itp. »
Coaching w ramach szkolenia bhp
Coaching w ramach szkolenia bhp Coaching to bardzo popularne narzędzie wykorzystywane w wielu obszarach naszego życia. Jego celem jest dokonanie trwałych zmian w myśleniu i skutecznym wykonywaniu zadań przez osobę poddaną oddziaływaniom coachingowym. W artykule sprawdzisz, czy i jak można wykorzystywać elementy coachingu podczas szkoleń bhp? Dzięki tym informacjom Twoje szkolenia bhp będą skuteczniejsze. »
Czy na zaświadczeniu o ukończeniu szkolenia okresowego trzeba podać liczbę ćwiczeń
Czy na zaświadczeniu o ukończeniu szkolenia okresowego trzeba podać liczbę ćwiczeń Pytanie: Czy w świetle nowych przepisów na zaświadczeniu z ukończenia szkolenia okresowego, w miejscu na godziny ćwiczeń praktycznych, prowadzący szkolenie jest zobowiązany podać taka liczbę godzin? »
Czyszczenie konstrukcji stalowych – zagrożenia na stanowisku pracy
Czyszczenie konstrukcji stalowych – zagrożenia na stanowisku pracy Żeby zastosować właściwą ochronę przed zagrożeniami, należy najpierw zidentyfikować te najczęściej występujące na stanowisku pracy. Następnie trzeba o nich poinformować szkolonych pracowników w trakcie pierwszej fazy szkolenia – są to podstawowe informacje dla szkolonego pracownika, ale także dla szkolącego. »
Instrukcja bhp jako e-dokument
Instrukcja bhp jako e-dokument Na każdym pracodawcy ciąży obowiązek wydania instrukcji bhp oraz zaznajomienia z nimi pracowników. W praktyce obowiązek ten spada na specjalistów, inspektorów bhp i wszystkich tych pracowników, w których zakres obowiązków służbowych wchodzą zadania z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy. Przepisy nie precyzują jednak, jaka ma być forma dostępu do instrukcji – ma być jedynie dostępna do stałego korzystania przez pracownika, a system dostępu do instrukcji ustala pracodawca po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami. »
Mimo przyczynienia się pracownika do wypadku odpowiedzialność spada na pracodawcę
Mimo przyczynienia się pracownika do wypadku odpowiedzialność spada na pracodawcę Pracodawca jest odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa na terenie zakładu pracy lub na terenie prowadzenia przez niego działalności. To odpowiedzialność na zasadzie ryzyka. Fakt, że poszkodowany pracownik swoim postępowaniem sam znacząco przyczynił się do wypadku, nie zwalnia pracodawcy z odpowiedzialności za szkody, które pracownik poniósł w wyniku wypadku przy pracy. »
Niefortunny odruch pracownika jako przyczyna wypadku przy pracy
Niefortunny odruch pracownika jako przyczyna wypadku przy pracy Pytanie: Pracownik magazynu zgłosił wypadek. Podczas podnoszenia towaru poczuł ból w kolanie. Udał się na izbę przyjęć, gdzie stwierdzono podejrzenie zerwanie więzadeł, wizyta u specjalisty jeszcze się nie odbyła. Czy wysiłek podczas podnoszenia towaru lub związane z tym obciążenie dynamiczne można uznać za czynnik zewnętrzny? »
Nowe przepisy dotyczące bhp przy urządzeniach energetycznych
Nowe przepisy dotyczące bhp przy urządzeniach energetycznych Pod koniec marca miało wejść w życie nowe rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (data wejścia w życie została przesunięta na 26 września w związku z sytuacją w kraju - przyp. red.). Zawiera wiele informacji i wymagań, które muszą zostać spełnione przez pracowników i pracodawcę. Zwiększył się m.in. zakres odpowiedzialności pracodawcy oraz została podkreślona istota posiadania instrukcji eksploatacji. Dokładne przestudiowanie zmian i rozpoczęcie wcielania ich w życie z pewnością będzie sprzyjało zwiększeniu bezpieczeństwa w zakładach pracy. »
Nowe przepisy w zakresie ochrony ppoż. w miejscach magazynowania odpadów
Nowe przepisy w zakresie ochrony ppoż. w miejscach magazynowania odpadów Obowiązuje już nowe rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 19 lutego 2020 r. w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, jakie mają spełniać obiekty budowlane lub ich części oraz inne miejsca przeznaczone do zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów. Jakie nowe obowiązki wprowadza? »
Odstąpienie od zgłoszenia wypadku – działanie całkowicie nielegalne
Odstąpienie od zgłoszenia wypadku – działanie całkowicie nielegalne Wszelkie ustalenia między pracownikiem a pracodawcą w sprawie odstąpienia od zgłoszenia wypadku są bezprawne. Obowiązkiem pracodawcy, niezależnie od tego, czy pracownik odmawia zgłoszenia wypadku czy nie, jest podjęcie postępowania powypadkowego ze wszystkimi tego konsekwencjami. Co może grozić za nieprzeprowadzenie postępowania wypadkowego? »