Badanie alkomatem w czasie epidemii
Badanie alkomatem w czasie epidemii Stosowanie alkomatów z wymiennymi jednorazowymi ustnikami w większym stopniu redukuje możliwość narażenia pracowników na COVID-19 niż alkomaty niewyposażone w takie ustniki. Ale czy pracodawca może sprawdzić stan trzeźwości pracownika? »
Czas pracy, przestój ekonomiczny i terminy kontroli obiektów budowlanych – nowe wyjaśnienia
Czas pracy, przestój ekonomiczny i terminy kontroli obiektów budowlanych – nowe wyjaśnienia Sprawdź, jak długo można stosować rozwiązania ze specustawy COVID-19 związane z czasem pracy. Przekonaj się także, jak liczyć wynagrodzenie zleceniobiorców na tzw. przestoju ekonomicznym. Co zrobić w sytuacji, gdy w czasie epidemii upłynął termin kontroli instalacji elektrycznych i budynków. Poznaj odpowiedzi resortów pracy i rozwoju na pytania naszych Czytelników. »
Odzież robocza a ubranie służbowe
Odzież robocza a ubranie służbowe Bez względu na to, czy pracodawca zapewnia pracownikom odzież roboczą, czy ustalony przez siebie asortyment sortów mundurowych, musi zapewnić możliwość przebrania się w pracy. Ale czy pracodawca może przydzielić pracownikom administracyjno-biurowym (praca na recepcji) odzież roboczą, np. w postaci białych bluzek i granatowych spódnic i nakazać korzystanie z ich w pracy? Czy są różnice między odzieżą roboczą a ubraniem służbowym? »
Palarnia w zakładzie pracy
Palarnia w zakładzie pracy Zagadnienia związane z paleniem tytoniu zostały uregulowane w ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. W świetle postanowień tej ustawy zabrania się palenia wyrobów tytoniowych w pomieszczeniach zakładu pracy. Czy w związku z tym pracodawca może zorganizować palarnię na swoim terenie? A może ma taki obowiązek? »
Powrót do „normalnej” pracy to czas aktualizacji ocen ryzyka
Powrót do „normalnej” pracy to czas aktualizacji ocen ryzyka Przy organizacji powrotu pracowników do pracy stacjonarnej kluczowe jest określenie czynników ryzyka na konkretnych stanowiskach pracy związanych z możliwością rozprzestrzeniania się COVID-19. Pracownicy służby bhp powinni też dokonać korekty oceny ryzyka i uwzględnić w niej wszystkie potencjalne nowe zagrożenia, ale nie tylko dla zdrowia fizycznego. Szczególną uwagę należy zwrócić na stan psychiczny pracownika. »
Praca zdalna a obowiązek konsultacyjny z pracownikami oraz komisją bhp
Praca zdalna a obowiązek konsultacyjny z pracownikami oraz komisją bhp Zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa pracy jest podstawowym obowiązkiem każdego pracodawcy. Decyzje w zakresie działań podejmowanych w sferze bhp nie są jednak prywatną sprawą zatrudniającego. Jego obowiązkiem jest bowiem konsultowanie z pracownikami lub ich przedstawicielstwem wszystkich działań związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Szczególnym przedmiotem konsultacji w ostatnim czasie powinna być praca zdalna, wykonywana w celu przeciwdziałania COVID-19. »
Pracownik niepełnosprawny w ocenie ryzyka zawodowego
Pracownik niepełnosprawny w ocenie ryzyka zawodowego Przedstawiamy ocenę zagrożeń i ryzyka zawodowego na stanowisku pracy pracownika niepełnosprawnego (z niedowładem kończyn dolnych, poruszającego się na wózku inwalidzkim), zatrudnionego przy obsłudze monitora ekranowego. Ocena zagrożeń i ryzyka zawodowego została wykonana metodą PHA. »
Procedura ochrony przed koronawirusem
Procedura ochrony przed koronawirusem Określając procedurę postępowania w przypadku zagrożenia koronawirusem należy posłużyć się zaleceniami PIP i PIS dla pracodawców. Na wstępie należy opisać, co to jest za wirus i jakie niesie za sobą skutki dla układu oddechowego i krążenia. Należy wskazać też właściwe postępowanie zapobiegawcze. Przedstawiamy gotową procedurę ochrony pracowników w zakładzie pracy. Pobierz dokument ze strony www.aktualnoscibhp.wip.pl. »