Czy trzeba opłacać składki ZUS od wynagrodzenia społecznego inspektora pracy
Czy trzeba opłacać składki ZUS od wynagrodzenia społecznego inspektora pracy Pytanie: Czy od dodatkowego wynagrodzenia, które otrzymuje pracownik z tytułu pełnienia funkcji społecznego inspektora pracy, należy opłacać składkę na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne? »
Gdy pracownik poinformuje o kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem
Gdy pracownik poinformuje o kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem Co powinien zrobić pracodawca w następującej sytuacji: Pracownica (sprzątaczka) poinformowała, że jej mąż uzyskał pozytywny wynik na obecność COVID-19. Dyrektor postanowił, aby nie przychodziła do pracy do momentu wykonania badań na obecność koronawirusa (co nastąpi za tydzień). Analogicznie dyrektor postanowił w stosunku do osób pracujących wspólnie ze sprzątaczką. Czy dobrze postąpił? Według jakich zasad usprawiedliwić nieobecność w pracy tych osób? »
Jak prowadzić rejestr pracowników narażonych na czynniki biologiczne
Jak prowadzić rejestr pracowników narażonych na czynniki biologiczne Pytanie: Czy mogę utworzyć rejestr raz i potem tylko co roku dodawać pracowników, którzy zaczynają pracę? Jeśli jest to rejestr papierowy, to czy wystarczy na odrębnej kartce dopisywać pracowników, czy też co roku tworzyć nowy rejestr? Jak powinna wyglądać współpraca z działem kadr, w jaki sposób kadry powinny informować behapowca o zmianach, aby te rejestry były dobrze prowadzone? »
Kontrola pracownika zdalnego w jego własnym domu
Kontrola pracownika zdalnego w jego własnym domu Przepisy o pracy zdalnej nie dają pracodawcy możliwości kontroli pracownika w jego własnym domu. Praca zdalna to co innego niż telepraca, więc kontrola w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy też nie wchodzi w grę. Pracownik jednak może zgłosić pracodawcy brak możliwości wykonywania pracy zdalnej ze względu na warunki osobiste, materialne czy lokalowe. Przekazując swoje obiekcje co do pracy zdalnej, nie musi też informować o sytuacji osobistej, lokalowej czy o domownikach. Czy praca zdalna podlega jakiejkolwiek kontroli? »
Na jakiej podstawie przetwarzać dane pracownika w orzeczeniu o niepełnosprawności
Na jakiej podstawie przetwarzać dane pracownika w orzeczeniu o niepełnosprawności W orzeczeniu o niepełnosprawności znajdują się nie tylko zwykłe dane osobowe (imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL), ale też dane szczególnej kategorii – informacja o niepełnosprawności i przypisany jej symbol. Kto może mieć dostęp do tych informacji? I na jakiej podstawie pracodawca może je przetwarzać? »
Na wysokość odszkodowania za wypadek przy pracy ma wpływ współodpowiedzialność pracownika
Na wysokość odszkodowania za wypadek przy pracy ma wpływ współodpowiedzialność pracownika Do odpowiedzialności pracodawcy wobec pracownika wynikającej z art. 430 Kodeksu cywilnego (odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną osobom trzecim) ma zastosowanie reguła, która pozwala na ustalanie wysokości odszkodowania (zadośćuczynienia) należnego pracownikowi przy uwzględnieniu faktu ewentualnego przyczynienia się poszkodowanego pracownika do szkody. Tak orzekł Sąd Najwyższy. Co ten wyrok oznacza w praktyce? »
Nowa definicja mobbingu może przysporzyć wiele problemów
Nowa definicja mobbingu może przysporzyć wiele problemów Trwają prace nad nowelizacją Kodeksu pracy w zakresie dotyczącym definicji mobbingu. Chodzi o jej rozszerzenie o kategorię rozróżniającą wysokość wynagrodzenia ze względu na płeć. Jednak zdaniem Mateusza Warchała, eksperta w zakresie równego traktowania w zatrudnieniu, rozszerzenie definicji mobbingu o tę kwestię już teraz budzi sporo wątpliwości. Dlaczego? »
Pracownik zgłosił wypadek, który się wydarzył w zeszłym roku. Co teraz zrobić
Pracownik zgłosił wypadek, który się wydarzył w zeszłym roku. Co teraz zrobić Pytanie: Moje pytanie dotyczy wypadku przy pracy, który zdarzył się w 2019 roku. Pracownik teraz to zgłosił i domaga się przeprowadzenia dochodzenia i protokołu powypadkowego. Jak wypełnić statystyczną kartę wypadku i zgłosić do GUS, skoro wypadek zdarzył się w 2019 roku? Drugie pytanie, czy można nie uznać wypadku przy pracy, skoro poszkodowany cały czas leczy się na dolegliwości związane z kręgosłupem? Pracownik ma rwę kulszową z bólem lędźwiowo-krzyżowym i ogólne schorzenia kręgosłupa, a w pracy dostał ataku bólu w momencie szlifowania elementu ważącego około 5 kg. »