„Chyba że pracodawca postanowi inaczej”, czyli o tworzeniu prawa w czasie epidemii
„Chyba że pracodawca postanowi inaczej”, czyli o tworzeniu prawa w czasie epidemii Kolejne projekty ustaw, które rząd przygotowuje w związku w COVID-19, nie napawają optymizmem. Legislacyjnym bublem obowiązującym do 27 grudnia 2020 r. był nakaz zakrywania ust i nosa w zakładach pracy, w sytuacji gdy w pomieszczeniu przebywała więcej niż jedna osoba. Pracodawca mógł jednak postanowić, że powyższy nakaz nie będzie obowiązywał i nie będzie trzeba nosić maseczek w pracy. Czyli jak zwykle wszystko jasne. Czy na pewno? »
Bieżące informowanie o zagrożeniach jako obowiązek służby bhp
Bieżące informowanie o zagrożeniach jako obowiązek służby bhp Służba bhp powinna sprawować bieżący monitoring w zakresie występujących w zakładzie zagrożeń zawodowych. Powyższa zasada dotyczy nie tylko sytuacji, w której u pracodawcy funkcjonuje komórka bhp, ale również mniejszych pracodawców, gdzie nie ma obowiązku powoływania służby bhp. Niestety lakoniczny przepis umieszczony w katalogu zadań służby bhp daje w praktyce więcej pytań niż odpowiedzi. »
Czy na wniosek pracownika można go skierować na wcześniejsze badania okresowe
Czy na wniosek pracownika można go skierować na wcześniejsze badania okresowe Pytanie: Pracownik zwrócił się z prośbą o wcześniejsze skierowanie na badania okresowe w związku z pogorszeniem wzroku. Czy w związku z tym należy go skierować na badania okresowe lub kontrolne? »
Informacja o kwarantannie lub izolacji domowej na PUE ZUS – instrukcja dla ubezpieczonego
Informacja o kwarantannie lub izolacji domowej na PUE ZUS – instrukcja dla ubezpieczonego EWP, czyli system informatyczny Centrum e-Zdrowia, to system, z którego ZUS pozyskuje informacje o nałożonej kwarantannie lub izolacji i umieszcza je na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Widzi je zarówno ubezpieczony, jak i jego pracodawca, czyli płatnik składek. Informacje pojawiają się w nowej zakładce (kwarantanna/izolacja domowa) w panelu płatnika lub ubezpieczonego. »
Instrukcja bezpiecznego wykonywania robót ziemnych
Instrukcja bezpiecznego wykonywania robót ziemnych
Jak pracodawca może zadbać o bhp pracowników zdalnych
Jak pracodawca może zadbać o bhp pracowników zdalnych Już nawet 1/3 pracowników może wykonywać obowiązki zdalnie. Praca w warunkach domowych jest szczególnie niebezpieczna dla kręgosłupa, ale może też prowadzić do innych przewlekłych schorzeń, jeśli wcześnie nie zareagujemy. Problem zauważyli już pracodawcy. W wielu firmach wprowadzono wewnętrzne kampanie informacyjne, a także zmiany w badaniach profilaktycznych przeciwdziałających najważniejszym problemom. Pamiętaj zatem, żeby na bieżąco informować pracowników o zasadach bezpiecznej pracy zdalnej. »
Jak zabezpieczyć pracownika przy pracy na zwyżce
Jak zabezpieczyć pracownika przy pracy na zwyżce Pytanie: Czy podczas prac na zwyżce na wysokości 3,5 m pracownik powinien dodatkowo być zabezpieczony w szelki w sytuacji: a) gdy się wychyla poza obszar zwyżki, b) nie wychyla się poza obszar? Czy podczas wychodzenia ze zwyżki i przechodzenia na obiekt na wysokości 3,5 m, który wyposażony jest w barierki o wysokości 1,1 m, pracownik też musi mieć szelki? »
Jakie szkolenie dla handlowca, który nabył uprawnienia do obsługi wózka widłowego
Jakie szkolenie dla handlowca, który nabył uprawnienia do obsługi wózka widłowego Pytanie: W zeszłym roku szkoliłem pracownika na stanowisku handlowca (praca biurowa, pozyskiwanie nowych klientów, podpisywanie umów z klientami) w firmie zajmującej się wypożyczaniem rusztowań. Teraz mam przeprowadzić szkolenie okresowe, lecz nie wiem, do jakiej grupy zaliczyć handlowca, gdyż w ciągu roku nabył uprawnienia do obsługi wózka widłowego. Do jego obowiązków należy teraz wydawanie wypożyczanych rusztowań i pomoc w ich załadunku. Wykonuje więc już nie tylko pracę biurową. Czy należy przeprowadzić dla niego szkolenie okresowe bhp dla pracowników na stanowiskach robotniczych, czy administracyjno-biurowych? Czy istniejącą ocenę ryzyka zawodowego należy zaktualizować o obsługę wózka widłowego, czy lepiej zrobić drugą dla operatora wózka widłowego? »
Karta oceny ryzyka zawodowego stanowiąca szczegółowy wykaz zagrożeń oraz środków profilaktycznych, a także stopień ryzyka
Karta oceny ryzyka zawodowego stanowiąca szczegółowy wykaz zagrożeń oraz środków profilaktycznych, a także stopień ryzyka
- 1
- 2
- 3
- »
- ostatnia »