98
W jaki sposób ratować osoby podtopione
W jaki sposób ratować osoby podtopione Kluczowe w ratowaniu podtopionych osób jest wydostanie ich z wody. Ratownik powinien liczyć się przy tym z ewentualnym urazem kręgosłupa poszkodowanego, zwłaszcza w odcinku szyjnym. Dlatego powinien zawsze, jeśli to tylko możliwe, zastosować deskę ratowniczą. Jeszcze w wodzie ustabilizować pacjenta na desce, a następnie w poziomie przenieść na suchy ląd. »
97
Czy jednorazowe naruszenie przepisów podwyższy składkę na ubezpieczenie wypadkowe
Czy jednorazowe naruszenie przepisów podwyższy składkę na ubezpieczenie wypadkowe Dla zastosowania wobec pracodawcy sankcji w postaci podwyższenia stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe wystarczy, aby przy każdej kontroli ujawniło się chociaż jedno rażące naruszenie przepisów. Nie jest istotna liczba stwierdzonych uchybień, lecz to, czy chociaż jedno stwarzało zagrożenie dla życia lub zdrowia pracowników – orzekł Sąd Najwyższy w sprawie o sygn. akt II UK 415/14. »
Czy wiesz jak ustrzec się przed czadem
Czy wiesz jak ustrzec się przed czadem Zaczął się sezon grzewczy wiele zakładów pracy ma własne kotłownie lub stosuje ogrzewanie gazowe. Pojawia się więc dodatkowe zagrożenie dla pracowników – tlenek węgla (czad). Aby się ustrzec tego cichego zabójcy konieczne jest sprawdzanie instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych. »
Na czym polega odpowiedzialność pracodawcy na zasadzie winy za skutki wypadku przy pracy
Na czym polega odpowiedzialność pracodawcy na zasadzie winy za skutki wypadku przy pracy Odpowiedzialność pracodawcy na zasadzie winy za skutki wypadku przy pracy uzależniona jest od wykazania przez pracownika w toku procesu, że praca została zorganizowana nieprawidłowo, albo że istniejące realne zagrożenia przy jej wykonywaniu nie zostały rozpoznane, bądź że zagrożenia faktycznie rozpoznane nie zostały wyeliminowane przez pracodawcę, co w konsekwencji doprowadziło do wypadku. »
96
Jak skutecznie ograniczać ryzyko zawodowe
Jak skutecznie ograniczać ryzyko zawodowe Jeżeli w firmie nie ma możliwości uniknięcia ryzyka zawodowego, należy ograniczyć je do możliwie niskiego poziomu. Trzeba przy tym pamiętać, że o wielkości ryzyka decydują dwa czynniki, którymi są możliwe straty i ich prawdopodobieństwo. »
95
Kontrola bhp w zakładzie gastronomicznym
Kontrola bhp w zakładzie gastronomicznym Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania zagrożeniom zawodowym, których skutkiem mogą być wypadki przy pracy, jest właściwe zarządzanie bezpieczeństwem pracy. Jego podstawowym elementem jest rzetelna, adekwatna do warunków technicznych i technologicznych w firmie wewnętrzna kontrola bhp. »
94
Jak wykorzystać w firmie dane o kosztach wypadków przy pracy?
Jak wykorzystać w firmie dane o kosztach wypadków przy pracy? Odpowiednia informacja o wypadkach i ich kosztach jest potrzebna do skutecznego zarządzania bezpieczeństwem pracy w firmie. Wykorzystując wyniki obliczania kosztów wypadków, warto stworzyć odpowiedni system informacji o wypadkach i ich kosztach. »
93
Jak przygotować się do oceny ryzyka w szkole?
Jak przygotować się do oceny ryzyka w szkole? Szkoła jest zakładem pracy, każdy dyrektor – pracodawcą. Właśnie on ma obowiązek udokumentowania oceny ryzyka zawodowego i informowania o jego wynikach każdego pracownika. Właściwe realizowanie tego obowiązku jest inspiracją do poprawy warunków pracy, jak również sprawdzianem wiedzy o przepisach oraz zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy. »
92
Sposoby ratowania osób podtopionych
Sposoby ratowania osób podtopionych Podtopienia mogą powodować nagłe zatrzymanie krążenia. Wymagają przedłużonej, niestandardowej resuscytacji, jednak stosunkowo dobrze rokują. Możliwe jest bowiem ozdrowienie nawet po dłuższym zanurzeniu lub podtopieniu i nawet przedłużonej resuscytacji. Jest tak, ponieważ hipotermia spowalnia metabolizm mózgu i wydłuża tolerancję na niedotlenienie. »
91
Biuro- ocena warunków pracy
Biuro- ocena warunków pracy Dbałość o bezpieczne i higieniczne warunki pracy w każdym przedsiębiorstwie powinna polegać w szczególności na zbieraniu i przetwarzaniu rzetelnych informacji o występujących zagrożeniach i związanym z nimi ryzykiem zawodowym na wszystkich stanowiskach pracy, w tym również na stanowiskach pracy biurowej. Wnioski wynikające z oceny ryzyka zawodowego dają podstawę do podejmowania odpowiednich działań zmniejszających prawdopodobieństwo wystąpienia wypadków przy pracy. »
Dni Bezpieczeństwa w SKANSKA
Dni Bezpieczeństwa w SKANSKA W Skanska, największej spółce budowlano-deweloperskiej w Polsce, został opracowany autorski program szkoleń dla pracowników z zakresu bhp. Dodatkowo firma co kwartał organizuje Dni Bezpieczeństwa. Pierwszy w tym roku Dzień Bezpieczeństwa odbył się 21 marca. Poświęcony był organizacji prac wysokościowych. »
90
Obowiązki pracodawcy wobec pracownika zagrożonego boreliozą
Obowiązki pracodawcy wobec pracownika zagrożonego boreliozą Z roku na rok kleszcze powiększają terytoria swojego występowania i dziś można je spotkać nawet na terenach miejskich. Dlatego bardzo ważne jest, aby pracodawca wiedział, jak ochronić pracowników wykonujących pracę w miejscach potencjalnego występowania kleszczy, a pracownik, jak się przed nimi ustrzec. »
89
Przyczyny wypadków przy pracy na budowie i działania prewencyjne
Przyczyny wypadków przy pracy na budowie i działania prewencyjne Od lat budownictwo jest w czołówce najbardziej wypadkogennych gałęzi gospodarki. Analiza wypadków na placach budów wskazuje, że w budownictwie najwięcej wypadków związanych jest z wykonywaniem różnych prac na wysokości (ponad 50% wypadków śmiertelnych w budownictwie i prawie 10% w skali gospodarki narodowej). »
88
Przekroczenie dopuszczalnego poziomu pyłu azbestu wymaga wstrzymania prac
Przekroczenie dopuszczalnego poziomu pyłu azbestu wymaga wstrzymania prac Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie ochrony pracowników przed szkodliwym działaniem włókien azbestowych znajdujących się w pyle emitowanym podczas wykonywania prac. Ochronę taką trzeba realizować przede wszystkim w oparciu o ocenę ryzyka zawodowego, uwzględniającą rodzaj i stopień narażenia, czyli w praktyce przez zastosowanie środków profilaktycznych zmniejszających zagrożenia. »
87
Bezpieczeństwo i higiena pracy dotyczące przebudowy i remontowych prac budowlanych
Bezpieczeństwo i higiena pracy dotyczące przebudowy i remontowych prac budowlanych Remontowe prace budowlane często należą do prac szczególnie niebezpiecznych, podobnie jak na przykład towarzyszące im zazwyczaj roboty spawalnicze i prace z zastosowaniem substancji niebezpiecznych, takich jak lakiery, rozpuszczalniki, rozcieńczalniki czy środki myjące oraz odtłuszczające. To samo dotyczy wszelkich prac związanych z przebudową obiektów budowlanych. Wszystko to zaostrza wymogi bhp wobec pracodawców i pracowników remontujących obiekty budowlane. Jakie wymagania pod względem bhp powinny spełniać miejsca prac remontowych i jak zorganizować w tym zakresie poszczególne prace? »
86
Będą zmiany NDS pyłów drewna
Będą zmiany NDS pyłów drewna Resort pracy przygotował projekt zmian do rozporządzenia w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Proponowane zmiany są uwzględnieniem analiz i dyskusji przeprowadzonych z udziałem m.in. Centralnego Instytutu Ochrony Pracy oraz uwag zgłaszanych przez stowarzyszenia przemysłu drzewnego i producentów płyt drewnopochodnych. »
Ergonomia koncepcyjna – zadanie, zastosowanie, model postępowania
Ergonomia koncepcyjna – zadanie, zastosowanie, model postępowania Podstawowym zadaniem ergonomii koncepcyjnej jest ustalenie wzajemnych relacji człowiek – maszyna, które zapewniłyby maksymalne bezpieczeństwo i niezawodność przy minimalnym psychicznym oraz fizycznym obciążeniu człowieka. »
Funkcjonariusze agencji wywiadu narażeni na szczególnie uciążliwe warunki pracy
Funkcjonariusze agencji wywiadu narażeni na szczególnie uciążliwe warunki pracy 27 stycznia weszło w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 7 stycznia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów stanowisk w agencji wywiadu, na których występują warunki szczególnie uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia, a także innych stanowisk, na których przysługuje prawo do płatnego urlopu dodatkowego, albo gdy jest to uzasadnione szczególnymi właściwościami służby (Dz.U. z 2016 r. poz. 55). »