Czy bieg roszczenia o naprawienie szkody będzie przerwany wskutek żądania sprostowania protokołu powypadkowego
Czy bieg roszczenia o naprawienie szkody będzie przerwany wskutek żądania sprostowania protokołu powypadkowego Powództwo o ustalenie, że zdarzenie było wypadkiem przy pracy, jak również żądanie ustalenia, że uznany już wypadek nastąpił w okolicznościach innych niż te, które wskazano w protokole powypadkowym, lub też że przyczyną wypadku nie były okoliczności wyłączające odpowiedzialność pracodawcy za skutki wypadku przy pracy, czyli żądanie sprostowania protokołu powypadkowego, przerywa bieg przedawnienia roszczenia o naprawienie szkody – orzekł Sąd Najwyższy. »
Czy niedopełnienie obowiązków przez pracodawcę skutkuje odpowiedzialnością za wypadek przy pracy
Czy niedopełnienie obowiązków przez pracodawcę skutkuje odpowiedzialnością za wypadek przy pracy Pracodawca ponosi odpowiedzialność za szkodę doznaną przez pracownika wskutek wypadku przy pracy, gdy można uznać, że do zdarzenia doszło w wyniku niedopełnienia ciążących na pracodawcy obowiązków, np. w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 21 września 1997 r., sygn. akt I PK 272/16. »
Czy pracodawca zostanie ukarany gdy nie zapewni kontrolującym środków ochrony
Czy pracodawca zostanie ukarany gdy nie zapewni kontrolującym środków ochrony Pracodawca podlegający kontroli wykonywanej przez organ władzy publicznej zobowiązany jest do zapewnienia pracownikom tego organu, wykonującym czynności kontrolne, odpowiednich środków ochronnych, przewidzianych w przepisach bhp. Brak takich środków nie uzasadnia odmowy poddania się czynnościom kontrolnym i może prowadzić do nałożenia na pracodawcę kar porządkowych – orzekł NSA w wyroku z 18 lipca 2018 r.; sygn. akt I FSK 874/18. »
Czy pracownikowi należy się ekwiwalent za pranie odzieży ochronnej
Czy pracownikowi należy się ekwiwalent za pranie odzieży ochronnej Pracodawca ma obowiązek wypłaty ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej, gdy nie można zapewnić tego prania na terenie zakładu pracy. Czy w ramach tego obowiązku mieści się odzież robocza i ochronna, czy tylko i wyłącznie zdefiniowana jako robocza? »
Czy prowadząc działalność gospodarczą, można dochodzić odszkodowania za wypadek przy pracy
Czy prowadząc działalność gospodarczą, można dochodzić odszkodowania za wypadek przy pracy Na właścicielu budynku lub mieszkania ciąży obowiązek należytego zabezpieczenia otworów, włazów i wejść do piwnic i innych tego typu pomieszczeń, brak tych zabezpieczeń i choćby poinformowania osób przebywających w budynku czy mieszkaniu o zagrożeniu powoduje odpowiedzialność odszkodowawczą, jeżeli dojdzie do wypadku; nie ma tu znaczenia fakt, że poszkodowany pracuje w branży remontowo-budowlanej – orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. »
Czy przy ustalaniu jednorazowego odszkodowania konieczna jest pełna dokumentacja medyczna?
Czy przy ustalaniu jednorazowego odszkodowania konieczna jest pełna dokumentacja medyczna? Ustalając uszczerbek na zdrowiu w celu określenia kwoty jednorazowego odszkodowania od ZUS, podstawą do jego określenia powinna być całość dokumentacji medycznej tworzonej od chwili wypadku, także w innych sprawach dotyczących tego zdarzenia, a nie tylko bieżące badania lekarza orzecznika ZUS czy biegłych sądowych – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 30 stycznia 2019 r., sygn. akt II PK 194/17. »
Ekwiwalent za pranie odzieży zwolniony ze składek ZUS i opodatkowania?
Ekwiwalent za pranie odzieży zwolniony ze składek ZUS i opodatkowania? Wypłata kwot, nawet zróżnicowanych ze względu na porę wykonywania pracy, określonych w przepisach zakładowych jako ekwiwalent za pranie i konserwację odzieży roboczej, powinna być traktowana w całości jako ekwiwalent za pranie odzieży i zwolniona z opodatkowania i składek ZUS – orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu. »
Jednorazowa refundacja za środek chroniący pracownika?
Jednorazowa refundacja za środek chroniący pracownika? Pracodawca powinien zwrócić pracownikowi koszty szkieł korekcyjnych do pracy przy monitorze komputerowym, a nie koszty związane z okularami korygującymi inne wady wzroku (…) Raz przyznana refundacja na okulary nie wyklucza przyznania refundacji w przyszłości – orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie w wyroku z dnia 17 października 2017 VII Pa 116/17. »
Niedochowanie przepisów bhp i wypadek przy pracy a zadośćuczynienie
Niedochowanie przepisów bhp i wypadek przy pracy a zadośćuczynienie Jeżeli zachowanie pracodawcy po wypadku przy pracy, którego przyczyną było niezapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, urągało zasadom współżycia społecznego, jego zarzut przedawnienia części roszczeń poszkodowanego pracownika może nie zostać uwzględniony mimo upływu czasu. Ponadto na wysokość zadośćuczynienia nie ma wpływu sytuacja finansowa pracodawcy, który nie zachowując przepisów bhp, przyczynił się do wypadku przy pracy. »
Termin decyzji bhp musi być realny i uwzględniać słuszny interes pracodawcy
Termin decyzji bhp musi być realny i uwzględniać słuszny interes pracodawcy Termin wykonania decyzji sanitarnych lub bhp powinien być przez organy kontrolne tak ustalany, aby wykonanie obowiązków było możliwe do zrealizowania w wyznaczonym czasie. Termin musi być realny do zrealizowania. Ustalenie terminu powinno też uwzględniać słuszny interes pracodawcy – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 29 listopada 2018 r., sygn. III SA/ Gd 598/18. »