Jak zakwalifikować wypadek pracownika w czasie pracy zdalnej
Jak zakwalifikować wypadek pracownika w czasie pracy zdalnej Pytanie: Pracownik był na pracy zdalnej. O godzinie 7 zgłosił w kadrach (przez e-mail/telefon), że rozpoczyna pracę zdalną. O godzinie 8 miał umówione badanie na COVID-19. Przed ośrodkiem, gdzie odbywało się badanie, pracownik przewrócił się i złamał rękę. Jak należy interpretować to zdarzenie? Pracownik był na pracy zdalnej i na polecenie pracodawcy udał się na badanie. Czy to wypadek w drodze do pracy? Czy jednak wypadek przy pracy? »
Ocena ryzyka telepracownika oraz pracownika zdalnego – wybrane problemy
Ocena ryzyka telepracownika oraz pracownika zdalnego – wybrane problemy Spora grupa zawodów i specjalności może funkcjonować poza siedzibą pracodawcy, pracując na odległość. Mowa tutaj o telepracy oraz wprowadzonej stosunkowo niedawno pracy zdalnej wykonywanej w celu przeciwdziałania COVID-19. W przypadku powyższych rodzajów prac nie należy zapominać o prowadzeniu oceny ryzyka zawodowego, w przypadku gdy praca wykonywana jest w ramach komputerowego stanowiska pracy – o ocenie warunków pracy na takim stanowisku. W sytuacji gdy praca zdalna realizowana w celu przeciwdziałania COVID-19 jest szeroko rozumianą pracą biurową, wówczas ocena ryzyka zawodowego nie będzie praktycznie różniła się od tej przeprowadzonej w ramach telepracy. »
Postępowanie w razie wypadku pracownika zdalnego
Postępowanie w razie wypadku pracownika zdalnego Wykonywaniu pracy zdalnej w celu przeciwdziałania COVID-19 może towarzyszyć wypadek. Obowiązkiem pracownika zdalnego jest niezwłoczne zawiadomienie o wypadku swojego przełożonego. W żadnym razie fakt, że praca zdalna realizowana jest poza zakładem pracy, nie zwalnia pracodawcy z obowiązku powołania zespołu powypadkowego ze wszystkimi tego konsekwencjami wynikającymi z procedury powypadkowej. »
Praca zdalna jako nowy rodzaj pracy na odległość a przepisy bhp
Praca zdalna jako nowy rodzaj pracy na odległość a przepisy bhp Wykonywanie pracy w siedzibie zakładu pracy lub z poziomu oddziału pracodawcy czy filii nie w każdym przypadku ma uzasadnienie. Całkiem duża część zawodów oraz specjalności może być realizowana w ramach stosunku pracy – na odległość. Wykonywanie pracy poza zakładem kojarzy się w pierwszej kolejności z telepracą. Nowym rozwiązaniem, niezależnym od telepracy, jest możliwość stosowania pracy zdalnej – na gruncie przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Problem w tym, że przepisy regulujące możliwość skierowania pracownika do pracy zdalnej (póki co) pomijają kwestie związane z technicznym bezpieczeństwem pracy. Może to powodować wiele wątpliwości dotyczących zapewnienia pracownikom zdalnym bezpiecznych warunków pracy. »
Pracownik zdalny w czasie epidemii
Pracownik zdalny w czasie epidemii W tym wydaniu specjalnym „Aktualności bhp” przedstawiamy zagadnienia dotyczące pracownika zdalnego i telepracownika. Dynamiczna sytuacja związana z koniecznością zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19 wymusiła wprowadzenie nowego rozwiązania w zakresie możliwości wykonywania pracy na odległość. Chodzi tu o „pracę zdalną”, o której mowa w art. 3 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. »